arrowStona główna arrow Warsztaty EGNOS 2005 arrow Sprawozdanie Sunday, 23 April 2017  
 
Polski Punkt Informacyjny Galileo
 
English 
Menu główne
 Stona główna
 Aktualności
 Partner Galileo
 Partnerzy
 Projekty GNSS
 Europejski Plan Radionawigacyjny
 Polish Technologies in ESP
 Konferencja Galileo 2006
 Galileo Days in Riga 2005
 Konferencja Galileo 2004
 Warsztaty EGNOS 2005
 Topics of the Workshop
 Organizers
 Programme
 Sprawozdanie
 Warsztaty EGNOS 2004
 Dzień współpracy
 Otwarcie stacji RIMS
 Nawigacja satelitarna
 Biuletyn Nawi
 Linki
 O nas
 Kontakt

Sprawozdanie   PDF  Print  E-mail 

Workshop on EGNOS Performance and Applications
27 – 28 października, Gdynia

European Geostationary Navigation Overlay Service (EGNOS) jest pierwszym europejskim przedsięwzięciem w dziedzinie nawigacji satelitarnej. Jest to wspólna inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Komisji Europejskiej oraz organizacji Eurocontrol (European Organisation for the Safety of Air Navigation). EGNOS jest prekursorem Galileo, globalnego systemu nawigacji satelitarnej tworzonego w Europie.

Warsztaty EGNOS są międzynarodową, doroczną imprezą w całości poświęconą systemowi wspomagania satelitarnego o nazwie EGNOS.

Celem konferencji w dniach 27 - 28 października w Gdyni było zebranie twórców oraz użytkowników systemu, prezentacja jego statusu oraz możliwości użytkowych, jak również wspieranie międzynarodowej współpracy w tworzeniu aplikacji opartych na EGNOSie.

Warsztaty EGNOS zorganizowane zostały przez Europejską Agencję Kosmiczną, Punkt Informacyjny Galileo Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Dwudniowa konferencja podzielona była na 6 sesji: dwie poświęcone ogólnym informacjom o systemie EGNOS (zarys historii, ogólna koncepcja, regulacje prawne, status i osiągnięcia systemu, planowana ewolucja), dwie poświęcone narzędziom i aplikacjom (przegląd projektów ESA i innych, SISNeT, GATE, przykłady aplikacji) i ostatnie dwie dotyczące zastosowań EGNOS w nawigacji (transport drogowy, kolejowy i morski, lotnictwo, rolnictwo i inne). Komitet Programowy przyznał nagrody autorom najlepszych prezentacji w poszczególnych sesjach. Nagrodę za najlepszy referat konferencji otrzymał Michael Optiz za prezentację „Development of a SISNeT- Simulation Software”.

Ponad 120 uczestników z 18 krajów miało okazję wymienić informacje i doświadczenia związane z wykorzystywaniem sygnału EGNOS po uzyskaniu przez system akceptacji ESA (Operational Readiness Review) w czerwcu i rozpoczęciu Initial Operations Phase w lipcu.

Organizacja Warsztatów EGNOS oraz duże zainteresowanie, jakie konferencja wzbudziła wśród polskich jednostek naukowo-badawczych, administracji publicznej i biznesu potwierdza aktywne zainteresowanie Polski rozwojem nawigacji satelitarnej – stwierdził Wojciech Hałka, podsekretarz stanu ds. telekomunikacji w ministerstwie infrastruktury podczas ceremonii otwarcia konferencji. Udział wielu przedstawicieli sektora GNSS z innych państw europejskich dowodzi ich chęci wymiany informacji i nawiązywania współpracy w rozwijaniu aplikacji opartych na systemie EGNOS – a w przyszłości również Galileo – w celu jak najlepszego zaspokojenia potrzeb użytkowników.

Warsztaty EGNOS odbyły się w Gdyni, która jest jednym z najważniejszych miast portowych w Polsce. Jej silne związki z gospodarką morską są widoczne już od powstania miasta. Ponadto Gdynia jest siedzibą wielu ważnych instytucji administracji morskiej, ośrodków nauk morskich oraz dydaktyki. Z tego też powodu, Gdynia była doskonałą lokalizacją na dyskusję dotyczącą zastosowań i wykorzystania systemu oraz możliwości zatrudnienia przy systemie EGNOS, a w przyszłości również przy systemie Galileo.


 
top