arrowStona główna arrow Partner Galileo Sunday, 23 April 2017  
 
Polski Punkt Informacyjny Galileo
 
English 
Menu główne
 Stona główna
 Aktualności
 Partner Galileo
 Partnerzy
 Projekty GNSS
 Europejski Plan Radionawigacyjny
 Polish Technologies in ESP
 Konferencja Galileo 2006
 Galileo Days in Riga 2005
 Konferencja Galileo 2004
 Warsztaty EGNOS 2005
 Warsztaty EGNOS 2004
 Dzień współpracy
 Otwarcie stacji RIMS
 Nawigacja satelitarna
 Biuletyn Nawi
 Linki
 O nas
 Kontakt

Partner Galileo   PDF  Print  E-mail 

Na mocy podpisanego 24 stycznia 2005 roku porozumienia Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk stało się członkiem międzynarodowego konsorcjum o nazwie iNavSat. Konsorcjum to jest jednym z dwóch konkurentów ubiegających się o koncesję na zarządzanie powstającym obecnie z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej i Unii Europejskiej systemem globalnej nawigacji satelitarnej o nazwie Galileo.

Galileo będzie nowym, cywilnym, zaawansowanych technologicznie systemem operacyjnym w 2008 roku. Będzie się składał z 30 satelitów okrążających Ziemię po kołowych orbitach średnich na wysokości 23 616 km oraz z całej infrastruktury naziemnej gwarantującej jego wykorzystanie przez użytkowników lotniczych, morskich i lądowych.

Udział Centrum Badań Kosmicznych PAN w konsorcjum iNavSat ma na celu wspieranie go w dążeniu do wygrania konkursu na akcjonariusza systemu Galileo. Centrum służy swoją wiedzą i doświadczeniem oraz pełnym zaangażowania wsparciem kadry naukowo technicznej reprezentującej jedyną w Polsce instytucję, której działalność jest całkowicie poświęcona badaniom kosmosu i ich zastosowaniom w technologiach i nauce o Ziemi.

CBK prowadzi teoretyczne i stosowane badania oparte na eksperymentach kosmicznych w takich dziedzinach jak fizyka kosmiczna, badania układu słonecznego, fizyczne i geodezyjne badania Ziemi i planet. W działalności naukowo-badawczej Centrum prowadzonej w szerokiej współpracy międzynarodowej można wyróżnić dwa główne kierunki:

Badania jonosfery i magnetosfery Ziemi, Słońca, heliosfery, przestrzeni międzyplanetarnej, planet i ich satelitów oraz innych ciał obecnych w Układzie Słonecznym,
Badania Ziemi jako planety oraz jako obiektu studiów geodezyjnych i teledetekcyjnych.


Konsorcjum iNavSat zostało założone w 2003 roku przez trzy światowe firmy: EADS Space Service, Inmarsat Ventures Ltd, Thales SA.

EADS Space Service zajmuje się dostarczaniem i rozwijaniem serwisów satelitarnych w dziedzinie telekomunikacji i nawigacji. Jest częścią firmy EADS Space będącej liderem na rynku związanym z eksploatacją przestrzeni okołoziemskiej jak również w tworzeniu cywilnych, obronnych systemów kosmicznych oraz serwisów pokrewnych.

Inmarsat Ventures Ltd to lider w dostawie usług wykorzystujących satelity komunikacyjne. Oferuje wiele serwisów, które są wykorzystywane przez międzynarodowe korporacje, agencje rządowe, media czy różnej wielkości przedsiębiorstwa działające w sektorach żeglugi, lotnictwa czy transportu drogowego.

Thales SA jest pionierem w wykorzystywaniu technologii nawigacji satelitarnej i jedyną firmą w Europie mającą możliwość tworzenia produktów nawigacji satelitarnej od początku do końca, poprzez odbiór sygnałów satelitarnych, tworzenie systemów do dostarczania gotowych usług użytkownikom.


 
top