arrowStona główna arrow Aktualności arrow Prezentacja konsorcjum iNavSat Sunday, 23 April 2017  
 
Polski Punkt Informacyjny Galileo
 
English 
Menu główne
 Stona główna
 Aktualności
 Partner Galileo
 Partnerzy
 Projekty GNSS
 Europejski Plan Radionawigacyjny
 Polish Technologies in ESP
 Konferencja Galileo 2006
 Galileo Days in Riga 2005
 Konferencja Galileo 2004
 Warsztaty EGNOS 2005
 Warsztaty EGNOS 2004
 Dzień współpracy
 Otwarcie stacji RIMS
 Nawigacja satelitarna
 Biuletyn Nawi
 Linki
 O nas
 Kontakt

Prezentacja konsorcjum iNavSat   PDF  Print  E-mail 

W dniu 18 października 2004 o godzinie 12.00 w siedzibie Centrum Badań Kosmicznych PAN odbyło się spotkanie z przedstawicielami konsorcjum iNavSat – jednego z dwóch ubiegających się o koncesję na zarządzanie powstającym, globalnym systemem nawigacji satelitarnej Galileo. Panowie Gerard Brachet oraz Martin Ripple przyjechali do Warszawy z krótką wizytą na zaproszenie profesora Zielińskiego, koordynatora projektu GalileoApp. Spotkanie w CBK miało charakter informacyjny; goście przedstawili swoje konsorcjum zebranym reprezentantom polskiego biznesu i instytucji zainteresowanych GNSS.

Gerard Brachet przypomniał, że Galileo to wspólna inicjatywa Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej. System będzie się składał z konstelacji 30 satelitów umieszczonych na orbicie i transmitujących sygnały do stacji infrastruktury naziemnej. Zarządzać nim będzie koncesjonariusz, wybrany w drodze przetargu przez Galileo Joint Undertaking.

W konkursie tym uczestniczy konsorcjum INavSat, utworzone przez 3 głównych partnerów – firmy Thales (trzeci producent odbiorników GPS na świecie) Inmarsat i EADS Space (m.in. Ariane 5). W konsorcjum uczestniczy także ok. 30 „partnerów stowarzyszonych” z kilkunastu państw, wnoszących swoje doświadczenia rynkowe i zwiększających zasięg geograficzny jego działania.

Korzyści, jakie może zapewnić Galileo w perspektywie makroekonomicznej są łatwe do przewidzenia, jednakże wyzwaniem są korzyści mikroekonomiczne, czyli osiągnięcie zysków przez inwestorów prywatnych (system Galileo powstaje na bazie prywatno-publicznego partnerstwa), którzy nie mają żadnej gwarancji zwrotu poniesionych kosztów. Szacuje się, że całkowity koszt fazy rozwoju systemu wyniesie 2,25 mld euro, a w perspektywie 20 lat jego utrzymanie i eksploatacja pochłoną 6,5 mld. W latach 2006 – 2011 Unia Europejska ma przeznaczyć na Galileo ok. 1,113 mld euro; ponadto będą wykorzystywane inne środki publiczne np. 200 mln euro udziału Chin (zgodnie z niedawno podpisanym porozumieniem UE – Chiny). Drugą część środków ma zgromadzić koncesjonariusz.

Według oceny konsorcjum InavSat konstelacja satelitów Galileo będzie w pełni operacyjna jesienią 2010 roku, jednak najważniejsze rozstrzygnięcia związane z budową systemu zapadną w ciągu najbliższych 2 lat. InavSat przewiduje stworzenie na bazie 5 sygnałów Galileo 24 tzw. „service packages”, z gwarancją jakości i ciągłości oraz autentyczności danych, oferowanych na zasadach komercyjnych.


Na przełomie listopada i grudnia br. Punkt Informacyjny Galileo zorganizuje spotkanie z drugim konsorcium - Alcatel, ubiegajacym się o koncesję systemu Galileo. Osoby zaiteresowane wzięciem udziału w tym spotkaniu proszone są o kontakt telefoniczny (22 840 01 98) lub e-mailowy.


 
top