arrowStona główna arrow Aktualności arrow Otwarcie stacji EGNOS w Warszawie Sunday, 23 April 2017  
 
Polski Punkt Informacyjny Galileo
 
English 
Menu główne
 Stona główna
 Aktualności
 Partner Galileo
 Partnerzy
 Projekty GNSS
 Europejski Plan Radionawigacyjny
 Polish Technologies in ESP
 Konferencja Galileo 2006
 Galileo Days in Riga 2005
 Konferencja Galileo 2004
 Warsztaty EGNOS 2005
 Warsztaty EGNOS 2004
 Dzień współpracy
 Otwarcie stacji RIMS
 Nawigacja satelitarna
 Biuletyn Nawi
 Linki
 O nas
 Kontakt

Otwarcie stacji EGNOS w Warszawie   PDF  Print  E-mail 

W dniu 27 września br. w siedzibie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk uroczyście zainaugurowano działalność stacji RIMS - jedynej w Europie Środkowo-Wschodniej i jednej z 34 na świecie stacji monitorujących systemu wspomagania nawigacji satelitarnej EGNOS. Otwarcia stacji dokonali wspólnie p. Wojciech Hałka, Podsekretarz Stanu ds. łączności w Ministerstwie Infrastruktury, p. Włodzimierz Marciński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji, prof. Jan Strelau, Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk i p. Dominique Detain z Europejskiej Agencji Kosmicznej , w obecności licznych przedstawicieli środowiska naukowego i mediów.

System EGNOS jest pierwszym elementem budowanego przez Unię Europejską globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Jego funkcjonowanie pozwoli istotnie zwiększyć dokładność ustalania położenia w oparciu o sygnały z satelitów (do 3 metrów) oraz zwiększy wiarygodność uzyskiwanych wyników (umożliwiając zastosowanie nawigacji satelitarnej tam, gdzie w grę wchodzi ludzkie życie, np. w lotnictwie przy podchodzeniu do lądowania w chmurach).

Polska stacja RIMS (Ranging and Monitoring Integrity Station) powstała na podstawie umowy pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną i Centrum Badań Kosmicznych PAN i pozwoli na zwiększenie precyzji i wiarygodności nawigacji satelitarnej na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Stanowi ona namacalny przykład wykorzystywania techniki satelitarnej dla potrzeb gospodarki i zaspokajania potrzeb publicznych. Będzie także ważnym elementem europejskiej infrastruktury służącej zwłaszcza transportowi lotniczemu.

W swoim przemówieniu pan minister Wojciech Hałka podkreślił aktywne zaangażowanie Polski w prace Rady Europejskiej mające na celu stworzenie właściwych podstaw prawnych i organizacyjnych dla działania GALILEO, a także mające za zadanie włączyć państwa trzecie do udziału w programie budowy systemu. Oprócz administracji państwowej również inne podmioty działają na rzecz popularyzacji zastosowań nawigacji satelitarnej w Polsce i krajach regionu; przykładem może być zorganizowana w Warszawie w maju 2003 roku międzynarodowa konferencja „Galileo dla rozszerzonej Europy” czy „Krajowy Dzień Informacji o Galileo”, który odbył się w czerwcu br.

Przedstawiciel Europejskiej Agencji Kosmicznej wyraził podziękowania dla polskich instytucji, które wspierały budowę stacji RIMS i dzięki którym doszło do jej otwarcia. Przypomniał, że budowany wspólnie przez ESA i Unię Europejską system Galileo będzie pierwszym systemem nawigacji satelitarnej pozostającym pod cywilną kontrolą, a zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne zapewnią większą dostępność, dokładność i wiarygodność otrzymywanych informacji, tym samym poszerzając znacznie zakres potencjalnych zastosowań.

Pan minister Hałka: podkreślił, że „Otwarcie stacji EGNOS jest jednym z kolejnych etapów szerszego włączenia Polski - jej przedsiębiorców, naukowców i zwykłych obywateli w proces budowy i przyszłego wykorzystania systemu GALILEO dla dobra naszego państwa.”


 
top