arrowStona główna arrow Aktualności arrow Igrzyska Olimpijskie bezpieczniejsze dzięki nawigacji satelitarnej Sunday, 23 April 2017  
 
Polski Punkt Informacyjny Galileo
 
English 
Menu główne
 Stona główna
 Aktualności
 Partner Galileo
 Partnerzy
 Projekty GNSS
 Europejski Plan Radionawigacyjny
 Polish Technologies in ESP
 Konferencja Galileo 2006
 Galileo Days in Riga 2005
 Konferencja Galileo 2004
 Warsztaty EGNOS 2005
 Warsztaty EGNOS 2004
 Dzień współpracy
 Otwarcie stacji RIMS
 Nawigacja satelitarna
 Biuletyn Nawi
 Linki
 O nas
 Kontakt

Igrzyska Olimpijskie bezpieczniejsze dzięki nawigacji satelitarnej   PDF  Print  E-mail 

Zapewnienie bezpieczeństwa na Igrzyskach Olimpijskich, jak również w czasie innych masowych wydażeń, jest jednym z priorytetów komitetów organizacyjnych.

Z pomocą przychodzą więc technologie kosmiczne. Trwające w Atenach i jej okolicach próby oraz symulacje przeprowadzane w różnych środowiskach satelitarnego systemu nawigacyjnego EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service), pokazały jak bardzo system ten może się przyczynić do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa tak dużej imprezy.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie trwających XXVIII Igrzysk Olimpijskich zrealizowano projekt o nazwie „INStANT Olympic”, który został zapoczątkowany i sfinansowany w ramach 5 Programu Ramowego Unii Europejskiej, a technicznie koordynowany jest przez Galileo Joint Undertaking.

W projekt ten, który jest serwisem opartym na terminalach globalnej nawigacji satelitarnej, zaangażowanych jest kilka przedsiębiorstw małej i średniej wielkości wraz z włoskim towarzystwem NEXT i grecką firmą Algosystems.

Pierwszym eksperymentem trwającym w Atenach jest zarządzanie przedstawicielami ochrony. Strażnicy na służbie wyposażeni są w cyfrowe odbiorniki (Personal Digital Assistant – PDA), które pozwalają im na wysyłanie sygnałów alarmowych do sztabów kontroli. Tam natychmiast zapada decyzja o podjęciu odpowiednich działań. Znając bowiem dokładne położenie strażnika oraz mając możliwość odbierania w czasie rzeczywistym informacji wraz z obrazem i dźwiękiem na temat rozwoju sytuacji, osoba znajdująca się w centrum kontroli będzie mogła podjąć odpowiednie kroki. Znając także dokładną pozycję zmotoryzowanych, specjalnie wyposażonych patroli, możliwe będzie wybranie najbliższego pojazdu względem miejsca, z którego dotarł alarm i wysłanie go na interwencję, ograniczając tym samym opóźnienia w działaniu do minimum.

Inną aplikacją testowaną w Grecji jest zarządzanie flotami jachtów wypoczynkowych. Żeglujący wzdłuż ateńskiego wybrzeża żeglarze, będą bowiem wyposażeni w ręczne, wodoodporne urządzenia, które będą zapewniały im uzyskiwanie dokładnej pozycji jak również możliwości transferu danych. Jeżeli wystąpią jakieś problemy będą oni mogli zaalarmować właścicieli jachtów, którzy za pomocą centrów kontroli otrzymają informację o tym co się wydarzyło np. na podstawie przesłanych przez żeglarzy zdjęć. Również zgubienie się z powodu złej pogody lub awarii instrumentów pokładowych przysporzy mniej zmartwień, bowiem właściciel floty będzie miał do dyspozycji mapę z lokalizacją wszystkich swoich jachtów.

Wzywanie pomocy może być także w wielu sytuacjach zdecydowanie bardziej wydajne przy wykorzystaniu systemu EGNOS, który podniesie poziom bezpieczeństwa codziennego życia.

System EGNOS jest pierwszym krokiem Europy ku wprowadzeniu globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.


 
top