arrowStona główna arrow Aktualności arrow Centrum Kontroli EGNOS Sunday, 23 April 2017  
 
Polski Punkt Informacyjny Galileo
 
English 
Menu główne
 Stona główna
 Aktualności
 Partner Galileo
 Partnerzy
 Projekty GNSS
 Europejski Plan Radionawigacyjny
 Polish Technologies in ESP
 Konferencja Galileo 2006
 Galileo Days in Riga 2005
 Konferencja Galileo 2004
 Warsztaty EGNOS 2005
 Warsztaty EGNOS 2004
 Dzień współpracy
 Otwarcie stacji RIMS
 Nawigacja satelitarna
 Biuletyn Nawi
 Linki
 O nas
 Kontakt

Centrum Kontroli EGNOS   PDF  Print  E-mail 

We Włoszech 13 lipca 2004 otwarta została Główna Stacja Kontroli Systemu EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) - pierwszego europejskiego systemu nawigacji satelitarnej – przy Centralnej Stacji Ruchu Lotniczego mieszczącej się w Campino koło Rzymu. Stacja obsługiwana jest przez ENAV, włoską agencję powietrznych serwisów nawigacyjnych.

System EGNOS jest prekursorem europejskiego, globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, który jest obecnie w fazie rozwoju.

Pod koniec tego roku system EGNOS składać się będzie z trzech satelitów geostacjonarnych oraz sieci prawie 40 stacji naziemnych. Stacje te będą przekazywały informacje dotyczące pewności oraz dokładności sygnałów transmitowanych przez obecnie działające systemy globalnego pozycjonowania: amerykańskiego GPS oraz rosyjskiego GLONASS. System EGNOS zapewni użytkownikom w Europie (również na niektórych obszarach znajdujących się poza kontynentem) możliwość określania swojej pozycji z dokładnością do 2 metrów (GPS zapewnia dokładność 20 metrów).

Po zalegalizowaniu, system EGNOS będzie wykorzystywany w aplikacjach związanych z bezpieczeństwem życia, takich jak lotnictwo czy nawigacja morska. Znajdzie również zastosowania na rynkach masowych związanych z nawigacją samochodową, zarządzaniem flotami autobusów czy ciężarówek, jak również w aplikacjach profesjonalnych i specjalistycznych, takich jak wspieranie ludzi niewidomych.

Nowa, Główna Stacja Kontroli położona w miejscowości Ciampino koło Rzymu jest już gotowa do pracy. Będzie ona działać wraz z czterema innymi stacjami funkcjonującymi we Włoszech. Dwiema stacjami RIMS (Ranging and Integrity Monitorig) zlokalizowanymi w Ciampino i w Catania na Sycylii, które odpowiadają za odbieranie sygnałów GPS i przesyłanie ich do Centrów Kontroli w celu ich dalszego przetwarzania oraz dwiema stacjami NLES (Navigation Land Earth Station), z których jedna znajduje się w Fucino, natomiast druga umieszczona jest na Sycylii w miejscowości Scanzano. Ich zadaniem z kolei jest przesyłanie do satelitów geostacjonarnych przetworzonych sygnałów Egnosa, które są następnie przekazywane są do odbiorników użytkowników.

Innymi działającymi w ramach systemu EGNOS stacjami MCC (Master Control Center) są stacje znajdujące się w Niemczech w centrum kontroli lotów w Langen koło Frankfurtu oraz w Hiszpanii w centrum kontroli lotów w Torrejón koło Madrytu.

Wraz z działaniem systemu Egnos, na terenie Europy możliwa jest transmisja, za pomocą specjalnie do tego celu zbudowanej siecią komunikacyjnej, sygnałów pozycjonowania, które są odbierane przez odbiorniki użytkowników. Włosi swymi działaniami wzmocniły tym samym europejskie starania w sektorze nawigacji satelitarnej, torując drogę dla systemu Galileo.

System EGNOS jest wspólnym projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Komisji Europejskiej (EC) oraz Eurocontrol (European Organisation for the Safety of Air Navigation).


 
top