arrowStona główna Sunday, 23 April 2017  
 
Polski Punkt Informacyjny Galileo
 
English 
Menu główne
 Stona główna
 Aktualności
 Partner Galileo
 Partnerzy
 Projekty GNSS
 Europejski Plan Radionawigacyjny
 Polish Technologies in ESP
 Konferencja Galileo 2006
 Galileo Days in Riga 2005
 Konferencja Galileo 2004
 Warsztaty EGNOS 2005
 Warsztaty EGNOS 2004
 Dzień współpracy
 Otwarcie stacji RIMS
 Nawigacja satelitarna
 Biuletyn Nawi
 Linki
 O nas
 Kontakt

Książka o systemie Galileo   PDF  Print  E-mail 

"System nawigacyjny Galileo. Aspekty strategiczne, naukowe i techniczne" to najnowsza, a zarazem jedna z niewielu książek wydanych po polsku poruszających tematykę tworzonego europejskiego, cywilnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Publikacja powstała nakładem Wydawnictw Komunikacji i Łączności przy wsparciu Punktu Informacyjnego Galileo w przystępny sposób opisuje strukturę, zasady funkcjonowania i przewidywane zastosowania flagowego, europejskiego projektu kosmicznego jakim jest system satelitarny Galileo.

W książce tej zawarta jest szeroka panorama zagadnień, poczynając od zastosowań i praktycznych możliwości systemów pozycjonowania, poprzez aspekty techniczne i technologiczne, ekonomiczne, militarne na politycznych kończąc. Mimo że publikacja ta powstawała w momencie gdy toczyły się jeszcze dyskusje na temat potrzeby tworzenia tego systemu, zaś szereg elementów o charakterze technicznym nie było do końca zdefiniowanych opisane aspekty zachowują swoją aktualność.

Na szczególna uwagę zasługuje argumentacja dotycząca motywów podjęcia decyzji o budowie europejskiego systemu nawigacji satelitarnej, która warta jest przedstawienia zarówno polskiemu środowisku fachowemu jak i gronu decydentów. Ponadto Polacy powinni być świadomi faktu, że system ten powstaje przy finansowym udziale Unii Europejskiej, czyli również i naszym. Stwarza to możliwości współpracy w jego tworzeniu, uczestniczenia w organach decyzyjnych oraz rozwijaniu zastosowań.

Książka jest zbiorowym opracowaniem przedstawicieli francuskich instytucji: Akademii Morskiej, Biura Długości Geograficznej oraz Akademii Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, przetłumaczona przez pan Michała Klebanowskiego przy merytorycznym wsparciu pracowników Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Więcej informacji na temat publikacji dostępnych jest na stronie wydawnictwa.


 
top